Receptury MIX, STAND, PAX

Z Pomoc Netis

RECEPTURY

Tworzone receptury możemy podzielić sobie na typy. Mamy receptury przychodowe i rozbiorowe. W programie recepturę rozbiorową od standardowej rozróżniamy poprzez zaznaczenie flagi rozbiór przy typie receptury.

Receptury mogą być wywoływane rekurencyjnie, tzn z pewnym zagłębieniem czyli, że w jednej recepturze wykorzystujemy produkty gotowe powstałe w innej recepturze. Program wtedy sam zadba o stany surowców i produktów gotowych, tworząc dokumenty przychodowe i rozchodowe oznaczone poziomami. Najlepiej stworzyć osobny typ jeżeli zamierzamy mieć więcej niż jeden poziom zagnieżdżenia, ale możemy również tworzyć oddzielne typy tylko po to, aby rozróżnić receptury np. osobny typ 'mięso', 'pieczywo', 'garmażeria' itp.

RECEPTURY MIX, STAND, PAX

Są to wydzielone typy receptur rozbiorowych oznaczone odpowiednio przez nazwę typu. Aby założone typy zostały uwzględnione do niżej opisanej produkcji, ich nazwy muszą zaczynać się od wskazanych prefixów: MIX, STAND lub PAX (typ zarezerwowany do importu dokumentów z systemu AX).

Zasada działania receptur z wszystkich powyższych typów jest taka sama, a ich rozróżnienie służy wyodrębnieniu podgrup receptur (w przypadku PAX'ów również miejsca ich wywołania).

Na sklep przyjmowany jest towar A, zaś w czasie realizacji dokumentu przyjęcia (w przypadku PAX'ów gdy pobrane dokumenty są zrealizowane, od razu w momencie ich importu), generowane są dokumenty z produkcji, które:

   • RWPR - dokument rozchodu zdejmuje ze stanu przyjęty wcześniej towar A
   • -PWPR - dokument przychodu przyjmuje na stan towar lub towary określone jako surowce receptury A, B, C

Typy receptur możemy sprawdzić i modyfikować wybierając w menu Katalogi→ produkcja→ Typy Receptur:

Mix.png

Mix1.png

PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ

Z receptur tego typu możemy korzystać np. kiedy dostarczany przez dostawcę towar zawiera stały zestaw innych produktów. Przykład poniżej pokazuje recepturę typu MIX na karton bakerollsów. Dostawca dostarcza nam towar o plu 243336, czyli w kartonach, zawierających trzy rodzaje chrupek, po 9 sztuk z każdego rodzaju.

W trakcie realizacji dokumentu przyjęcia, receptura zostanie wywołana. Spowoduje to zdjęcie przyjętej ilości kartonów dokumentem rozchodu i przyjęcie dokumentem przychodu 27 sztuk chrupek ( po 9 z każdego smaku ) na każdy zdjęty karton.

Kolejnym przykładem jest założenie receptury MIX na plu 194017, system proponuje zamówienie 0 sztuk piwa w puszce i 203 czteropaki:

Pkj1.png

po naciśnięciu 'z' - system odszukuje zdefiniowane receptury MIX i przenosi odpowiednio ilości:

Pkj2.png

Założone receptury można sprawdzić i modyfikować wybierając z menu Katalogi→ produkcja→ Receptury:

Mix3.png

Widok listy receptur:

Mix4.png

Aby wejść w interesującą nas recepturę należy się na niej „ustawić”, a następnie wybrać ENTER. System wyświetli nam skład receptury:

Mix5.png

Innym przykładem zastosowań tych receptur może być forma przepakowania towarów. Wyobraźmy sobie, że sklep sprzedaje pewien zakres asortymentu pod wspólnym plu. Często zdarza się, że różne rodzaje jabłek lub cukierków sprzedawane są pod wspólnym kodem określanym np. jako "jabłko duże" lub "cukierki grupa cenowa żółta".

Dostawca dostarcza nam jednak na fakturze konkretne towary, np jabłko champion, jabłko jonagold, cukierki twix, cukierki snickers itd.

Aby zapewnić stan na sprzedawanym towarze, możemy skonstruować sobie kilka receptur typu MIX, STAND lub PAX ( tak jak w przykładzie - dla systemów importujących z AX ), które będą miały różne nagłówki, ale ten sam surowiec - towar sprzedawany na kasie.

Mix6.png

Tak skonstruowane receptury zadziałają w ten sposób, że podczas przyjęcia któregokolwiek z rodzajów jabłek wymienionych w nagłówku receptury (cortland, dekosta extra, najdared) ich ilość zostanie zdjęta dokumentem rozchodu produkcji, zaś na stan zostanie przyjęta odpowiednia ilość towaru jabłko duże.

Wszystkie te towary mogą znajdować się na jednym dokumencie przyjęcia od dostawcy, system sam znajdzie towary powiązane z recepturami i wywoła wszystkie produkcje.

Tym samym zapewnimy sobie stan na towarze faktycznie sprzedawanym na kasach.

KONFIGURACJA:

Aby wywołać reakcję, czyli produkcję podczas przyjęcia musimy uzupełnić wpisy w pliku docOpis.txt. Zmieniamy sekcję odpowiednią dla dokumentu, którym przyjmujemy towar od dostawców, np:

   • PZ [201]
   • MMDP [7]

Wstawiamy następujące wpisy dla poszczególnych typów receptur: - w sekcji typdoc_pw_... podajemy typ dokumentu przychodowego (za jego pomocą będą przyjmowane na stan towary znajdujące się w surowcach receptury). Domyślnie ustawiamy typ 3 czyli PWPR.

- w sekcji typdoc_rw_... podajemy typ dokumentu rozchodowego (za jego pomocą będą zdejmowane ze stanu towary znajdujące się w nagłówku receptury). Domyślnie ustawiamy typ 101 czyli RWPR.

   • MIX

rozbiorRecepturyMIX=1

typdoc_pw_mix=3 typdoc_rw_mix=101

   • STAND

rozbiorRecepturySTAND=1

typdoc_pw_stand=3

typdoc_rw_stand=101

Stand to jest paczka różnych produktów, podobnie jak MIX, ale tylko w dokumentach rozbija Standy, sprawdza czy produkty standu są wycenione.

   • PAX

rozbiorRecepturyPAX=1

typdoc_pw_pax=3

typdoc_rw_pax=101

RECEPTURY ZBIORCZE

Oznaczenie receptury zbiorczej znajduje się w jej nagłówku. Zaznaczamy flagę Zbiorcza:[v] tworząc nagłówek receptury produkcyjnej.

Receptura ta zachowuje się inaczej niż zwykła receptura produkcyjna. Jej surowce traktowane są jako swego rodzaju zamienniki, które mogą mieć zdefiniowane różne ilości. System podczas produkcji stara się wyprodukować produkt z nagłówka, korzystając z wymienionych surowców, według ich przyjęcia na FIFO.

Przykładem może być produkcja gałki lodów. Jeżeli na stanie towaru o plu 10016 powstanie stan ujemny system wywoła produkcję. Nie ściągnie on jednak obu surowców. Będzie szukał po kolei stanów do zdjęcia wg fifo. Przyjmijmy, że sprzedano 100 gałek lodów. System może ściągnąć np. tylko surowiec o plu 100419, jeżeli jego stan jest wystarczający i był pierwszy z dostępnych do zdjęcia według FIFO. Ściągnie wtedy 1,3 szt towaru CARTE D'OR L.KUWETA 5,5L ( towar mimo nazwy przyjmowany jest w sztukach, stąd przelicznik, system ściągnie około 7,15 litra lodów ).

Jeżeli na plu 100419 nie ma stanu do zdjęcia, system może ściągnąć stan z plu 10036, o ile tu jest stan do zdjęcia. Ściągnie wtedy 2,5 szt towaru CARTE D'OR L.KUWETA 2,8L ( ten towar również przyjmowany jest na sztuki, czyli około 7,28 litra lodów ). Jeżeli stan do ściągnięcia jest częściowo na jednym a częściowo na drugim surowcu, system ściągnie odpowiednie ilości obu surowców, tak aby wyprodukować odpowiednią ilość wyrobu gotowego.

Mix7.png

Mix8.png

RECEPTURY PRZETWARZAJĄCE PO PZ ORAZ KORYGOWANIE PZ

W przypadku korekty dokumentu przyjęcia (który spowodował wygenerowanie dokumentu przychodu i rozchodu z produkcji na podstawie wyżej opisanych receptur o ile zostały one zdefiniowane wcześniej) system automatycznie skoryguje wartości na dokumentach przychodu i rozchodu bez naszej ingerencji. System zapisuje powiązania pomiędzy dokumentem przyjęcia, a wygenerowanymi dokumentami produkcyjnymi. W przypadku korekty pozycji na dokumencie oryginalnym wyszuka wcześniejsze dokumenty i wyzeruje tę pozycję, która została zmodyfikowana na dokumencie oryginalnym.

Dalej system wygeneruje jeszcze raz dokumenty z produkcji, ale tylko dla skorygowanych pozycji. Powiązania między dokumentami zostaną ponownie zapisane. Dokument przyjęcia może być korygowany wielokrotnie, system znajdzie dokumenty produkcyjne z nim związane i dokona odpowiednich korekt.