Podział w systemie HiperMarket Centrala

Z Pomoc Netis

By usprawnić pracę w katalogach asortymentowych, stworzono możliwość podziału towarów pod różnymi kątami. Każdy towar przy zakładaniu musi być przypisany do pewnej grupy, działu i kategorii. Ponadto przy zakładaniu towaru określany jest jego producent, dostawca, oraz PKWiU lub SWW. Są to podstawowe, niezależne od siebie kryteria podziału towarów. Pozostałe kryteria podziału zależne są od tych opisanych wyżej. Tworzenie systematyki powinniśmy rozpocząć od określenia zastosowania poszczególnych kryteriów podziału.

Okno podziałów:

Podc1.png

We wszystkich kryteriach podziału dostępne są następujące opcje:

  • Insert – Dodanie nowej pozycji
  • P – Popraw pozwala na modyfikacje wybranej pozycji
  • S – Szukanie pozycji po dowolnej widocznej kolumnie
  • O – Sortowanie po dowolnej widocznej kolumnie

KATEGORIE to podstawowe kryterium podziału. Każdą kategorię wraz z przypisanymi do niej towarami możemy przypisać do dowolnej klasy, branży, pionu oraz Handlowca. Jeżeli któryś z towarów przeniesiony zostanie do innej kategorii automatycznie zmienione zostanie jego przypisanie do kryteriów bazujących na kategoriach. Same kategorie mogą być pogrupowane w poziomy od 1-5 przy czym w poziomie 1 grupowane są kategorie, w poziomie 2 grupowane są kategorie poziomu 1 itd.

Okno podziałów

Podc2.png

  • KLASY, PION I BRANŻE - to niezależne od siebie kryteria grupowania kategorii wraz z zawartymi w nich towarami. Z grupowania tego możemy skorzystać w oknach wyboru kategorii, gdzie zamiast zaznaczania pojedynczych kategorii możemy wybrać wszystkie należące np. do jednego pionu. Sposób podziału kategorii jest dowolny i nie jest konieczny. Jeżeli nie znajdujemy zastosowania dla powyższych podziałów możemy poprzez „Brak” pomijać grupowanie kategorii.
  • HANDLOWCY - to kolejne kryterium podziału kategorii pozwalające przypisać osobom odpowiedzialnym podlegające im kategorie towarów, a co za tym idzie towary przypisane do tych kategorii, którymi zajmuje się wybrany handlowiec.

Klasy, piony, branże i handlowcy powinni istnieć w systemie w czasie zakładania kategorii.

Ponadto kategorie możemy uporządkować w strukturze drzewiastej.

Tworzenie drzewa kategorii najwygodniej zacząć od poziomu 5, gdzie zakładamy kilka zgrubnych nadkategorii. W poziomie 4 tworzymy bardziej szczegółowe nadkategorie, które przyporządkowujemy do tych z poziomu 5. W poziomie 3 tworzymy jeszcze bardziej szczegółowe nadkategorie i przypisujemy je do tych z poziomu 4, a przypisanie do poziomu 5 wykona się automatycznie zgodnie z przypisaniem poziomu 4. Operacje powtarzamy, aż do przypisania poszczególnych kategorii do nadkategorii poziomu 1. Oczywiście nie musimy wykorzystywać wszystkich dostępnych poziomów, możemy zrezygnować z poziomów zaczynając odpowiednio od poziomu 4 lub nawet 3 pomijając poziom 5.

W pozostałych kryteria podziału stosuje się klawisze identyczne jak w kategoriach, a samo zarządzanie kryteriami podziału jest analogiczne.

Kryteria podziału funkcjonujące równolegle do kategorii:

• producenci

• dostawcy

• Grupy_tow

• Działy_tow

• Podział własny

wśród podziałów mamy też listy PKWiU, SWW oraz jednostki miary.