Klasyfikacja w systemie HiperMarket Centrala

Z Pomoc Netis

Tak jak podział własny służył do grupowania towarów w nowych samodzielnie zdefiniowanych podziałach, tak samo Klasyfikacja pozwala na pogrupowanie całych podziałów (grup, działów, kontrahentów, sklepów...) wg swoich własnych kryteriów. Dzięki temu możemy podzielić np. sklepy wg. typu na własne, franczyzowe, zamknięte, wewnętrzne... gdzie zarówno nazwa podziału (typ) jak i Etykiety(własne, franczyzowe, zamknięte...) są definiowane przez użytkownika. Klasyfikacja umożliwia również, pogrupowanie np kontrahentów np wg współpracy na np. Brak, konrakt, lokalny, odbiorca...

Klasyfikacja pozwala na pogrupowanie różnych podziałów, na sposób podobny grupowaniu kategorii w piony i klasy, lub patrząc z innego punktu widzenia przedzielaniu ich tak jak się przypisuje kategorie handlowcom. Klasyfikacji jakiegoś podziału dokonujemy z poziomu okna zawierającego listę elementów tego podziału czyli przy tworzeniu klasyfikacji sklepów wchodzimy w listę sklepów, a do działów przy klasyfikacji działów. Opcja Klasyfikacji znajduje się w menu okna dostępnym pod F2 .

Zakładając nową klasyfikację Insert podajemy jego nazwę widoczną również w analizerze na liście grupowań, z tego względu dobrze jest odnieść się w nazwie do klasyfikowanego podziału np. rodzaj sklepu czy typ działu. Zakładając klasyfikację określamy również czy jej uzupełnianie jest Konieczne stawiając odpowiedni znacznik w oknie edycji. Jeżeli jest on zaznaczony to przy zakładaniu nowych rekordów klasyfikowanej bazy będzie się pojawiało okno wyboru etykiet wybranej klasyfikacji.

Klasyfikacja zbiorem Etykiet, które przypisuje się wybranym elementom podziału. Etykiety danej klasyfikacji widoczne są po wciśnięciu ENTER na wybranej klasyfikacji. Etykiety wybranej Klasyfikacji zakładamy klawiszem Insert

Sposób przypisania etykiet elementom podziału (np. sklepom)

  • Zaznaczamy spacją lub sekwencją klawiszy + elementy podziału (np sklepy).
  • F2 i wchodzimy w Klasyfikacje.
  • Klawiszem ENTER wchodzimy w którąś z klasyfikacji.
  • Wybieramy Etykietę jaką chcemy przypisać wybranym elementom w naszym przykładzie sklepom. W wyniku tego działania w kontekście wybranej przez nas Klasyfikacji wybrane przez nas sklepy zostały powiązane z wybranymi etykietami.

Dostępne klawisze i możliwości okna Klasyfikacji:

  • ENTER, e Otwarcie listy pozycji (etykiet) danej Klasyfikacji. Analogicznie do lisy handlowców, czy listy działów. Klasyfikacja to nazwa podziału, a etykiety są jej elementami. Do tych etykiet przypisuje się klasyfikowane elementy (np. sklepy). Dokładniejszy opis poniżej.
  • Insert Zakładanie nowych Klasyfikacji. Nie mylić z etykietami. Etykiety do założonej klasyfikacji dodajemy w oknie Etykiet dostępnym po wciśnięciu ENTER.
  • M Modyfikacja - umożliwia między innymi zmianę nazwy Klasyfikacji
  • DEL Kasuje całą klasyfikację uniemożliwiając jej użycie, możliwe jest jej przywrócenie przez F8 i zdjęcie usunięcia poprzez edycję
  • Z Zaznaczenie - zaznacza elementy, które mają przypisane jakąkolwiek Etykietę z Klasyfikacji na której stoimy. Aby wybrać tylko jedną Etykietę klawisz Z powinniśmy wcisnąć będąc w liście etykiet. UWAGA: Zaznaczanie nie odznacza zaznaczonych wcześniej elementów.
  • P Pokaż kolumnę - w oknie podziału (np. w działach) do istniejących kolumn zawierających dane o dziale dodaje kolumnę z Klasyfikacją wypełnioną etykietami jakie zostały przydzielone poszczególnym elementom (w naszym przykładzie działom)