Katalog towarowy w systemie HiperMarket Centrala - wersja graficzna

Z Pomoc Netis

Widok na katalog towarowy: W programie HiperMarket Centrala, cały asortyment znajduje się w katalogu towarowym. Po wejściu do niego otwiera nam się okienko z listą towarów jakie zostały w firmie założone. Po liście tej poruszamy się klawiszami ↑ ↓, bądź Page Up i Page Down . Klawisz Home ustawia nas na pierwszym asortymencie w katalogu, a End na ostatnim. Jeżeli informacje o towarze zawarte w kolumnach nie mieszczą się w okienku, możemy je przesuwać klawiszami → ←. Pod listą towarów zamieszczone są bardziej szczegółowe informacje dotyczące podświetlonego towaru (wyświetlanie tych informacji można włączyć bądź wyłączyć za pomocą Opcje okna-> pokaż ukryj formatkę)..

Widok katalogu towarowego: Towgra2.png

Nowy towar i modyfikacja

Nowy towar zakładamy wciskając klawisz Insert w katalogu towarowym. Przy zakładaniu nowego towaru głównego wygodnie jest odnaleźć w katalogu towar podobny do tego jaki będziemy zakładać i użyć klawisza Insert kiedy ten towar będzie podświetlony. Spowoduje to uzupełnienie wszystkich pól edycji towaru danymi z zaznaczonego towaru co może znacznie usprawnić zakładanie nowych towarów. Aby zmienić dane istniejącego towaru wciskamy klawisz Enter.

Zakładanie i modyfikacja nowego towaru:

Towgra3.png

Opis pól przy wprowadzaniu nowego towaru:

  • Nazwa - pełna nazwa towaru, długość maksymalnie 70 znaków
  • Nazwa kasowa - skrócona nazwa, która jest drukowana na paragonie kasowym, długość maksymalnie 22 znaki
  • Plu - kod plu towaru
  • Kod kreskowy - wpisujemy kod lub sczytujemy go bezpośrednio z towaru czytnikiem kodu kreskowego, jeśli towar nie ma kodu kreskowego program nada mu kod taki jak PLU
  • Dział - podobnie jak z grupą, określamy przynależność towaru do odpowiedniego działu zgodnie z wybraną w firmie systematyką. Mogą to być towary o podobnych właściwościach np.: piwo, napoje, lub określające charakter towaru np. towar ważony mięsny, opakowania.
  • Grupa - określamy przynależność towaru do jednego z 3 niezależnych systemów grupowania zgodnie z wybraną w firmie systematy-ką. Grupy towarów mogą np. odpowiadać kontrahentom, producentom np.: Żywiec, PEPSI, dostawcom, albo charakterowi towaru. Właściwej grupy szukamy wpisując kolejne litery z nazwy grupy. Jeśli brak odpowiedniej grupy, należy ją stworzyć naciskając klawisz Insert.
  • Kategoria - określamy przynależność towaru do najbardziej szczegółowego z podziałów
  • Marka - marka produktu
  • Producent - producent produktu
  • PKiWu
  • Grupa cenowa - określa do jakiej grupy cenowej należy dany towar (tani, średni, drogi itp.)
  • Jednostka miary - wybieramy odpowiednią jednostkę z listy
  • Podatek VAT- wybieramy z listy odpowiednią stawkę VAT
  • grupa cenowa
  • Typ towaru- określa w jakim typie sklepu towar może być sprzedawany
  • Opakowanie zbiorcze - ilość sztuk w opakowaniu
  • Ilość w warstwie, Ilość w palecie - ilość sztuk w odpowiednich opakowaniach
  • Minimum logistyczne, display - dane uzupełniane pod kątem zamówień z hurtowni
  • Gramatura - na podstawie podanej tu gramatury wyliczana jest np. cena za kg drukowana na etykietach cenowych
  • Jednostka opak.- jednostka przeliczeniowa dotycząca gramatury
  • SWW jest to numer towaru z Systematycznego Wykazu Wyrobów. Numer ten jest konieczny przy towarach o stawce VAT niższej niż 22%. W przeciwnych przypadkach jeśli nie znamy numeru możemy wstawić np. kropkę
  • Tandem - jest to towar, który ma być automatycznie sprzedany na kasie razem z wprowadzanym towarem (np.: wprowadzamy piwo i dodajemy jako tandem butelkę)

Wybór wyświetlanych kolumn (filtr)

Wygląd katalogów asortymentu możemy dostosować do naszych potrzeb. Możemy oczywiście wyświetlić wszystkie dostępne informacje, ale z pewnością nie zmieszczą się one na ekranie dlatego zależnie od potrzeb wybieramy te kolumny, które w danej chwili są dla nas najbardziej istotne. Należy pamiętać, że zmiany jakich dokonujemy dotyczą aktualnie zalogowanego użytkownika, więc jeśli nawet na tym komputerze zaloguje się ktoś inny to będzie pracował na swoich ustawieniach. Ponadto po ponownym zalogowaniu się nadal będziemy mieli takie kolumny jakie wybraliśmy.

Okno filtra kolumn wywołane przez klawisz F:

Towgra4.png

Przed nazwą każdej kolumny znajduje się cyfra lub litera. Klikając ją zaznaczamy daną kolumnę jako widoczną (znak [x] z przodu), naciskając kolejny raz odznaczamy ją (znak [ ] z przodu).

Opis kolumn:

Znak Nazwa Opis
1 PLU Unikatowy numer towaru
2 Nazwa towaru Pełna nazwa towaru
3 Nazwa kasowa Skrócona nazwa towaru drukowana na paragonie fiskalnym
4 Kod kreskowy Kod paskowy towaru EAN
5 Grupa towarowa Wyświetla kolumnę z informacją o przypisaniu do grupy towarowej
6 Jednostka miary Informacje o gramaturze, jedn. przeliczeniowej i jedn. podstawowej
7 Gr. VAT Wyświetla kolumnę ze stawką VAT w %
8 PKWiU Wyświetla kolumnę z infomacją o PKWiU
9 Opak. zbiorcze Dodatkowe informacje logistyczne
0 PLU tandemu Numer PLU tandemu (np. Butelki zwrotnej)
B Stan towaru Aktywne tylko w sklepie
C Zapas min. Uzupełniany w centrali dotyczy minimalnych stanów zapasu
D Cena zakupu n. Przy sterowaniu cenami wyświetlanych jest tyle kolumn z cenami ile zostało zdefiniowanych typów cen. Numery kolumn odpowiadają kolejnym typom cen. Wyświetlane są kolumny Cz z ceną zakupu netto
E Cena zakupu b. J.w. Pojawiają się kolumny CZ Brut z ceną zakupu brutto
F Cena sprz. n J.w. Pojawiają się kolumny SB Net z ceną sprzedaży netto.
G Cena sprz. b J.w. Pojawiają się kolumny SB z ceną sprzedaży brutto
H-K Narzut i marża J.w.Wyświetla marżę i narzut w procentach
L Blokada Aktywne tylko w sklepie
M,P,U Region, typ sklepu, typ ceny Informacje dotyczące sterowania towarami i cenami z CENTRALI
N W ofercie Wyświetla kolumny dotyczące dostawców i kodów dostawców
O Dział Wyświetla kolumnę z informacją o przypisaniu towaru do działu
Q Kategoria Wyświetla kolumnę z informacją o przypisaniu do kategorii
R Producent Wyświetla kolumnę z informacją o producencie danego towaru
S Ostatnia sprzedaż Aktywne tylko w sklepie
T Położenie Wyświetla informację z położeniem towaru (na sklepie jest to położenie towaru na pułce sklepowej, na magazynie oznacza dokładne miejsce gdzie znajduje się towar - regale/hali)
U Grupa Cenowa Wyświetla kolumnę z informacją do jakiej grupy cenowej należy dany towar
V Stan na daną chwilę Informacje dotyczące o stanie towarów pomniejszonych lub powiększonych przez otwarte dokumenty


Zawężanie listy asortymentu

Ilość towarów w katalogu towarowym zazwyczaj liczy się w tysiącach. By się nie dać przytłoczyć tak wielką ilością towarów zajmiemy się zawężaniem tej listy do tych towarów, które nas obecnie interesują. Pozwoli to nam zaoszczędzić zarówno na czasie jak i na papierze (jeżeli jakieś dane o towarach chcemy wydrukować). Zauważmy, że o wiele łatwiej sprawniej pracuje się na danych o 100 towarach niż na całym katalogu sklepowym. Dzięki zawężaniu możemy np. wyświetlać tylko te towary które posiadają niezerowy stan, albo te które nie sprzedawały się od żądanej daty lub np towary z kategorii warzyw. Możemy np. dla większej przejrzystości ukryć towary podrzędne i okazje. Możliwości jest bardzo wiele. Można je dowolnie łączyć wiedząc, że wyświetlone towary będą musiały spełnić zadane warunki zawężenia.

Tak samo jak w poprzednim dziale należy pamiętać, że zmiany jakich dokonujemy dotyczą aktualnie zalogowanego użytkownika. Jeżeli chcemy zlikwidować zawężenie (wyświetlana lista towarów jest niepełna) to będąc w katalogu towarowym wpisujemy RWW i zatwierdzamy operację Enterem. Podobnie do zawężenia działają „Raporty specjalne”.

Okno zawężania wywołane przez wciśnięcie klawisza R

Towgra5.png

Tak samo jak poprzednio, każdą opcję uaktywniamy naciskając odpowiednią cyfrę lub literę. Po dokonaniu zawężenia za nazwą opcji podane są informacje na temat dokonanego wyboru. Wybrane zawężenie można też zapisać wybierając opcję Wzór raportu i używać go jako gotowego szablonu. Np. zawężając kategorię do kategorii mięsnych i ukrywając stany zerowe uzyskamy raport o stanach mięsa w sklepie i aby następnym razem nie wybierać ponownie wszystkich kategorii możemy teraz zapisać wzór ustawień (Opcja Wzór raportu -> Dodaj -> dodajemy nazwę raportu -> Zapisz). Następnym razem kiedy ten raport będzie potrzebny, zamiast wybierać na nowo kategorie i inne ustawienia klikamy opcję Wzór raportu i wybieramy interesujący nas raport. Pozwala to zautomatyzować pracę i zaoszczędzić czas.

Opis kolumn:

Znak Nazwa Opis
1 PLU Umożliwia zawężenie listy towarów do tych z podanego zakresu numerów PLU (np. przydatne przy tworzeniu list

kodów towarów ważonych)

2 Nazwa Pozwala na zawężenie listy do wybranego zakresu nazw towarowych np.: wpisanie od:cukier do:cukier spowoduje wyświetlenie wszystkich towarów o nazwie rozpoczynającej się na “cukier“
3 Kod kreskowy Pozwala zawęzić listę towarów do tych, które mieszczą się w podanym zakresie kodów kreskowych
4 Analiza sprzedaży Po wykonaniu analizy porównawczej (podpunkt J) możemy zawęzić listę widocznych ntowarów do tych, których ilość sprzedanego towaru mieści się w zadanym zakresie (od do) (dzięki temu możemy usunąć z raportu towary, któ re się np. nie sprzedawały)
R Stan na dzień analizy Po wykonaniu analizy porównawczej (podpunkt F) możemy zawęzić listę widocznych towarów do tych, których stan na koniec okres mieści się w zadanym zakresie
5 PLU tandemu Podając w tym miejscu np. numer PLU butelki zwrotnej zawęzimy listę do tych towarów, które są związane butelką o podanym PLU
6 Zapas Aktualny Działa tylko w sklepie. W centrali zapas aktualny jest równy 0.
7,8 Ceny zakupu,sprzedaży Działa tylko w sklepie.
9,0 Narzut marża Działa tylko w sklepie.
A Rotacja Po wykonaniu analizy porównawczej (podpunkt F)możemy zawęzić listę towarów do tych których rotacja mieści się w zadanym przedziale. (dzięki temu możemy np.

stworzyć raport bardzo dobrze rotujących towarów)

B Rodzaj towaru Wyświetla określony rodzaj towarów.
C Blokada Pozwala wyświetlić, bądź ukryć towary które zostały zablokowane do sprzedaży
D Ukryj stany zerowe Działa tylko w sklepie. W centrali zapas aktualny jest równy 0.
E Widać towary wycofwane Działa tylko w sklepie.
F Data sprzedaży Działa tylko w sklepie.
G Typ towaru Wyświetla określone typy towarów.
H Kategoria Wyświetla określone kategorie towarów.
I Region Pozwala wyświetlić towary, które zostały określone jako regionalne dla wybranego sklepu. Po wybraniu tej opcji otwiera się okno z listą sklepów. Na tej liście klawiszem

spacji zaznaczamy bądź odznaczamy placówki, których towary regionalne maja być wyświetlone.

J Grupa towarowa Pozwala wyświetlić towary z określonej grupy towarowej
K Dział Wyświetla towary z określonego działu.
L Marka Pozwala wyświetlić towary określonej marki.
M Producent Pozwala wyświetlić towary określonego producenta.
N Grupa cenowa Pozwala wyświetlić towary z określonej grupy cenowej
O Stawka VAT Pozwala wyświetlić towary o wybranych stawkach VAT. Po wybraniu tej opcji otwiera się okno z listą stawek VAT. Na tej liście klawiszem spacji zaznaczamy, bądź odznaczamy stawki VAT jakie mają zostać wyświetlone.
P W ofercie Wyświetla towary z oferty.
P W ofercie Działa w połączeniu z następną opcją „dostępność”; pozwala na zawężenie towaru do tego, który jest w ofercie wybranych dostawców.
Q dostępność Opcja pozwala doprecyzować o jakie towary w ofercie wybranego uprzednio dostawcy nam chodzi.
S Raport negujący Bardzo przydatna opcja współdziałająca z innymi, pozwalająca zanegować wybrane zawężenie. Np jeśli interesuje nas raport wszystkich kategorii prócz “czasopism" to zamiast umieszczać w liście kategorii wszystkie, zamieszczamy tylko tą której raportować nie chcemy, a następnie wybieramy raport negujący.
T Długość nazwy katalog Liczba określa ilość znaków przeznaczoną na wyświetlenie nazwy towarowej w katalogu asortymentowym.

Pozostałe opcje otwierają puste na początku okienko, w które wstawiamy wybrane z listy pozycje. Wszystkie okienka wyglądają podobnie.

Okno wyboru kategorii:

Towgra6.png

Raporty specjalne

Oprócz opisanych wyżej sposobów zawężania listy asortymentowej, mamy do dyspozycji zestaw raportów specjalnych. Listę raportów otwieramy poprzez CTRL+N czyli wciśnięcie klawisza N przy wciśniętym jednocześnie klawiszu CTRL.

Okno wyboru raportu specjalnego:

Towgra7.png

Analizy

W katalogu asortymentowym istnieje możliwość wykonania analizy porównawczej z wybranych okresów. Analiza ta pozwoli nam na dodanie do wybranych kolumn informacji o sprzedaży, marży, rotacji itp. Dane w analizach są danymi sumarycznymi i pochodzą ze wszystkich sklepów, które są zaznaczone spacją w oknie sklepów Wyboru sklepów można dokonywać nawet po wykonaniu analizy (dane po zmianie wybranych sklepów zostaną zaktualizowane).

Okno przygotowania analizy:

Towgra8.png

Podobny raport możemy znaleźć w menu głównym -> Analizy - z tego menu wybieramy opcję analiza sprzedaży w poszczególnych sklepach. W tej analizie dane z poszczególnych sklepów występują w kolumnach obok siebie.

Inne opcje w katalogu towarowym (menu Asortyment)

  • Insert - nowy towar
  • Enter - edycja właściwości towaru
  • F12 - edycja kodu kreskowego
  • A - lista statusów towaru
  • CTRL + V - lista towarów związanych
  • E - Obsługa planogramów
  • Y - dodaj/zmień skład towaru, wartości odżywcze towaru
  • y - dodaj kod paskowy opakowania zbiorczego
  • ? - szczegółowe dane dotyczące towaru
  • CTRL + K - cena konkurencji
  • CTRL+Y - lista indeksów dostawców
  • CTRL+S - grupowa zamiana typu sklepu/regionu
  • CTRL+T - grupowa zmiana
  • C - zmiana ceny

Przy grupowych zmianach cech towarów należy najpierw w liście towarowej zaznaczyć interesujące nas towary

Okno wyboru opcji: Towgra9.png

Przypisanie, że towar jest objęty VATem rolniczym

Za pomocą grupowej zmiany, zmieniamy przypisania że towar jest towarem rolniczym. W katalogu towarowym możemy wyraportować takie towary poprzez raport towarowy klawisz R i w formatce wyboru raportu naciskamy klawisz C i na liście która nam się pojawi zaznaczamy pozycje spacją przypisane do Vat RR. Jeżeli w filtrze towarowym F mamy zaznaczoną opcję L.Blokady wówczas na ekranie możemy takie towary zidentyfikować gdy w kolumnie blokady mamy literkę R.

Towgra10.png


Zarządzanie stanami minimalnymi, maksymalnymi i minimum logistycznym

System umożliwia dwupoziomową definicję stanów logistycznych dla każdego towaru. Do zdefiniowania są dwa parametry takie jak: sklep i wielkość sklepu. Tutaj należy zaznaczyć, iż parametr sklep jest ważniejszy od parametru wielkość sklepu.

Konfiguracja wielkości sklepu (powierzchni sklepu) - menu->katalogi->zarządzanie asortymentem

Z uwagi na dwupoziomowe definiowanie parametrów, typ wielkości sklepu można zdefiniować dla każdego sklepu oddzielnie. Wprowadzone dane możemy podejrzeć w filtrze widocznych kolumn poprzez wybór odpowiedniej litery.

[x] C. Zapas min.

Zarządzanie parametrami jest dostępne w katalog towarów->F2->Asortyment->Stany Min/Max, minima logistyczne.

Import CSV

  • import odbywa się według kodu PLU lub kodu paskowego - musi być w pliku taka kolumna
  • zaimportować można dane do typu wielkości sklepu
  • plik może zawierać kolumny "STAN MIN:", "STAN MAX:", "ROTACJA:", "MIN LOG"
  • Zkolumny mogą posiadać inną nazwę-dostępny jest konfigurator kolumn

Ręczny import

  • dla zaznaczonych kodów PLU
  • w sklepie wywołuje formatkę edycji danych
  • w centrali można zaznaczyć kilka typów wielkości, które zostaną uzupełnione podanymi wartościami

Wyjątki

  • umożliwia przypisanie wyjątków dla sklepu – w przypadku kiedy korzystamy z dwupoziomowej struktury
  • dla zaznaczonych numerów PLU
  • w centrali dla zaznaczonych sklepów

Podgląd danych

  • pokazuje listę wszystkich skonfigurowanych parametrów stanów minimalnych i maksymalnych
  • F2->Widok umożliwia pewne filtrowanie danych
  • UWAGA!!! w przypadku sporej ilości danych widok działa dość powoli


Usuń stany minimalne

  • dla zaznaczonych towarów,
  • w centrali dla zaznaczonych typów
  • dezaktywuje wszystkie parametry