Omówienie modułu analitycznego „Analizer”: Różnice pomiędzy wersjami
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
Linia 1: | Linia 1: | ||
Widok okna modułu | Po uruchomieniu analizera (funkcja dostępna z poziomu menu analizy) pojawia się okno z wyborem analizy. Przed wybraniem którejś z nich możemy używając klawisza Z zawęzić analizowane towary do jakiejś grupy, branży itp. Zawężanie jest takie samo jakie jest dostępne w katalogu towarowym pod klawiszem R, więc zawężanie asortymentu w katalogu sklepowym czy towarowym skutkuje jednocześnie zawężeniem asortymentu w analizerze (i odwrotnie). Podobnie jest z listą analizowanych sklepów dostępnych pod klawiszem S (w centrali). | ||
Widok okna modułu Analiz: | |||
[[Plik:sho7.png]] | [[Plik:sho7.png]] | ||
'''Opis dostępnych analiz:''' | |||
{| class="wikitable" | |||
!Symbol | |||
!Nazwa | |||
!Opis | |||
|- | |||
|AS | |||
|Analiza sprzedaży za okres | |||
|Analiza sprzedaży z możliwością uwzględnienia zwrotów od klienta. Analiza daje również możliwość doliczenia sprzedaży z dokumentów WZ pod warunkiem, że została do dokumentu WZWZ wystawiona faktura. Nie uwzględnia za to sprzedaży opakowań jeżeli uczestniczą one w obrocie kaucjami. | |||
|- | |||
|AZ | |||
|Analiza zakupów (PZ i MM) | |||
|Analiza pozycji na dokumentach zakupowych | |||
|- | |||
|ASWZ | |||
|Analiza sprzedaży (WZ i MM) | |||
|Analiza towarów sprzedanych poprzez dokumenty wydania | |||
|- | |||
|ANRT | |||
|Analiza nie rotujących towarów | |||
|Analiza towarów nie rotujących. Uwaga: Towary kaucjonowane zawsze wykazują brak rotacji. Analiza wyświetla towary, które miały stan na początku kresu i na końcu, a mimo to nie wykazały, żadnej sprzedaży. Zmiany stanu mogły zachodzić, ale dokumentów np. inwentaryzacji nie traktujemy jako rozchodowe. | |||
|- | |||
|ASRT | |||
|Analiza słabo rotujących towarów | |||
|Analiza towarów z rotacją większą niż podana. Uwaga na kaucje, bo nie wykazują sprzedaży. | |||
|- | |||
|UDOC | |||
|Uniwersalna analiza dokumentów | |||
|Wybieramy typy dokumentów, możemy wybrać kontrahentów; z dokumentów otrzymujemy ilość, wartość netto zakupu i brutto sprzedaży. Przy analizach dokumentów już przy określaniu parametrów analizy można wybrać listę kontrahentów, których chcemy analizować. | |||
|- | |||
|ASC | |||
|Analiza sprzedaży z uwzględnianiem pochodzenia cen | |||
|Analiza sprzedaży i marży pochodzenia cen w podziale na ceny ustalone w sklepie, centrali oraz ceny wyjątek | |||
|- | |||
|ZS | |||
|Zestawienie stanów | |||
|Podaje stany (ilość, wartość CZN) na datę z końca okresu (stany zerowe widać tylko dla towarów rotujących w danym okresie) | |||
|- | |||
|AZK | |||
|Analiza zawartości koszyka | |||
|Analiza pozycji paragonów z zadanego okresu i zakresu wartości koszyka. Analiza oblicza co zawiera koszyk w wybranej wielkości tego koszyka np. od 10 o 20zł. | |||
|- | |||
|PZWZZD | |||
|Analiza dokumentów (PZ-WZZD) | |||
|Zestawienie zakupów i zwrotów do dostawcy z wybranego okresu | |||
|- | |||
|AKSU | |||
|Analiza korekt stanów ujemnych | |||
|Odchyłki powstają kiedy sprzedajemy z inną ceną zakupu niż cena z FIFO (np. sprzedaż na minus) od marży ze sprzedaży powinniśmy odejmować te wartości | |||
|- | |||
|APR | |||
|Analiza przeklasyfikowań | |||
|Analiza odchyłek przeklasyfikowań surowców lub produktów. Wylicza stratę na marży spowodowaną przeklasyfikowaniem ilość, oraz wartości pozycji. W analizie należy analizować albo część z surowców albo produktów by uzyskać poprawne wartości straty. | |||
|- | |||
|AAPAR | |||
|Analiza anulowań | |||
|Analiza anulowań paragonów na sklepach (ilość, wartość) z możliwością grupowania m.in. po kasjerach. | |||
|- | |||
|AZMCEN | |||
|Analiza zmian cen detalicznych | |||
|Analiza zmian cen detalicznych na sklepach na podstawie dokumentów zmian cen. | |||
|- | |||
|AKW | |||
|Analiza koszyka (kwadransów) | |||
|Analiza kwadransowa paragonów z uwzględnieniem ilości wartości, ilości pozycji i ilości klientów. Czyli inne zestawienie danych z analizy sprzedaży kwadransowej. | |||
|- | |||
|LOGZM | |||
|Analiza zmian rekordów | |||
|Analiza historii zmian rekordów danych. | |||
|- | |||
|WIEK | |||
|Analiza wiekowania | |||
|Wiekowanie towarów wg daty przyjęcia przy użyciu danych z kolejki FIFO | |||
|- | |||
|GAZ | |||
|Analiza gazetki | |||
|Analiza gazetki, okresu przed i po promocji. Po wybraniu gazetki, daty analiz są ustawiane względem okresu trwania gazetki (można zmienić długość okresu, ale i tak będą to okresy poprzedzające i następujące po gazetce). Można zawęzić kategorie, marki i producentów w gazetkach co będzie miało skutek także przy grupowaniu po tych wartościach. Wynik analizy ma wymuszone Xgrupowanie po okresach (przed, w trakcie, po) w innej formie taka analiza nie ma sensu. | |||
|} | |||
· opcja „Korekty tylko z zakresu dat” - pozwala określić w jaki sposób mają być zaczytywane korekty: zaznaczenie powoduje zaczytanie korekt wystawionych w podanym przedziale czasowym w tym również do dokumentów wystawionych wcześniej, czyli takich jakich nie ma w analizie, nie zaznaczenie tej opcji spowoduje zaczytanie wszystkich korekt wykonanych do załadowanych dokumentów. |
Aktualna wersja na dzień 10:40, 6 lut 2019
Po uruchomieniu analizera (funkcja dostępna z poziomu menu analizy) pojawia się okno z wyborem analizy. Przed wybraniem którejś z nich możemy używając klawisza Z zawęzić analizowane towary do jakiejś grupy, branży itp. Zawężanie jest takie samo jakie jest dostępne w katalogu towarowym pod klawiszem R, więc zawężanie asortymentu w katalogu sklepowym czy towarowym skutkuje jednocześnie zawężeniem asortymentu w analizerze (i odwrotnie). Podobnie jest z listą analizowanych sklepów dostępnych pod klawiszem S (w centrali).
Widok okna modułu Analiz:
Opis dostępnych analiz:
Symbol | Nazwa | Opis |
---|---|---|
AS | Analiza sprzedaży za okres | Analiza sprzedaży z możliwością uwzględnienia zwrotów od klienta. Analiza daje również możliwość doliczenia sprzedaży z dokumentów WZ pod warunkiem, że została do dokumentu WZWZ wystawiona faktura. Nie uwzględnia za to sprzedaży opakowań jeżeli uczestniczą one w obrocie kaucjami. |
AZ | Analiza zakupów (PZ i MM) | Analiza pozycji na dokumentach zakupowych |
ASWZ | Analiza sprzedaży (WZ i MM) | Analiza towarów sprzedanych poprzez dokumenty wydania |
ANRT | Analiza nie rotujących towarów | Analiza towarów nie rotujących. Uwaga: Towary kaucjonowane zawsze wykazują brak rotacji. Analiza wyświetla towary, które miały stan na początku kresu i na końcu, a mimo to nie wykazały, żadnej sprzedaży. Zmiany stanu mogły zachodzić, ale dokumentów np. inwentaryzacji nie traktujemy jako rozchodowe. |
ASRT | Analiza słabo rotujących towarów | Analiza towarów z rotacją większą niż podana. Uwaga na kaucje, bo nie wykazują sprzedaży. |
UDOC | Uniwersalna analiza dokumentów | Wybieramy typy dokumentów, możemy wybrać kontrahentów; z dokumentów otrzymujemy ilość, wartość netto zakupu i brutto sprzedaży. Przy analizach dokumentów już przy określaniu parametrów analizy można wybrać listę kontrahentów, których chcemy analizować. |
ASC | Analiza sprzedaży z uwzględnianiem pochodzenia cen | Analiza sprzedaży i marży pochodzenia cen w podziale na ceny ustalone w sklepie, centrali oraz ceny wyjątek |
ZS | Zestawienie stanów | Podaje stany (ilość, wartość CZN) na datę z końca okresu (stany zerowe widać tylko dla towarów rotujących w danym okresie) |
AZK | Analiza zawartości koszyka | Analiza pozycji paragonów z zadanego okresu i zakresu wartości koszyka. Analiza oblicza co zawiera koszyk w wybranej wielkości tego koszyka np. od 10 o 20zł. |
PZWZZD | Analiza dokumentów (PZ-WZZD) | Zestawienie zakupów i zwrotów do dostawcy z wybranego okresu |
AKSU | Analiza korekt stanów ujemnych | Odchyłki powstają kiedy sprzedajemy z inną ceną zakupu niż cena z FIFO (np. sprzedaż na minus) od marży ze sprzedaży powinniśmy odejmować te wartości |
APR | Analiza przeklasyfikowań | Analiza odchyłek przeklasyfikowań surowców lub produktów. Wylicza stratę na marży spowodowaną przeklasyfikowaniem ilość, oraz wartości pozycji. W analizie należy analizować albo część z surowców albo produktów by uzyskać poprawne wartości straty. |
AAPAR | Analiza anulowań | Analiza anulowań paragonów na sklepach (ilość, wartość) z możliwością grupowania m.in. po kasjerach. |
AZMCEN | Analiza zmian cen detalicznych | Analiza zmian cen detalicznych na sklepach na podstawie dokumentów zmian cen. |
AKW | Analiza koszyka (kwadransów) | Analiza kwadransowa paragonów z uwzględnieniem ilości wartości, ilości pozycji i ilości klientów. Czyli inne zestawienie danych z analizy sprzedaży kwadransowej. |
LOGZM | Analiza zmian rekordów | Analiza historii zmian rekordów danych. |
WIEK | Analiza wiekowania | Wiekowanie towarów wg daty przyjęcia przy użyciu danych z kolejki FIFO |
GAZ | Analiza gazetki | Analiza gazetki, okresu przed i po promocji. Po wybraniu gazetki, daty analiz są ustawiane względem okresu trwania gazetki (można zmienić długość okresu, ale i tak będą to okresy poprzedzające i następujące po gazetce). Można zawęzić kategorie, marki i producentów w gazetkach co będzie miało skutek także przy grupowaniu po tych wartościach. Wynik analizy ma wymuszone Xgrupowanie po okresach (przed, w trakcie, po) w innej formie taka analiza nie ma sensu. |
· opcja „Korekty tylko z zakresu dat” - pozwala określić w jaki sposób mają być zaczytywane korekty: zaznaczenie powoduje zaczytanie korekt wystawionych w podanym przedziale czasowym w tym również do dokumentów wystawionych wcześniej, czyli takich jakich nie ma w analizie, nie zaznaczenie tej opcji spowoduje zaczytanie wszystkich korekt wykonanych do załadowanych dokumentów.