Dokument wyceny na podstawie kontraktów - instrukcja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Pomoc Netis
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 38: Linia 38:


Przypisania tego dokonujemy w katalogu kategorii:
Przypisania tego dokonujemy w katalogu kategorii:
[[Plik:dkwk2.png]]
Po wybraniu odpowiedniego planu zostanie on przypisany do wszystkich zaznaczonych
kategorii.
Następnie po przypisaniu planów marż do kategorii możemy przepisać marżę Poziomu 0 do
kategorii. Co spowoduje nam ustawienie na kategorii tej wartości wyciągniętej z planu i przepisanie
jej do Poziomu 0 marży w kategorii. ( W katalogu kategorii F2->Menu->Kategoria->przypisanie
marży zero z planów marż )
Na potrzeby dokumentu wyceny należy przypisać jeszcze którym typom cen będzie
odpowiadał dany poziom marży . Wykonujemy to w :
[[Plik:dkwk3.png]]
Następnie ustawiamy że dany typ cenowy będzie miał odwzorowanie poziomu marży przypisanej w
kategoriach :

Wersja z 07:20, 7 cze 2018

Dokument wyceny pozwala ustalić centralną cenę sprzedaży w odpowiednim typie cenowym na podstawie danych zawartych w kontraktach. Towary nie są zdublowane w tym typie dokumentu wynika to z tego że mimo że możemy mieć kilka kontraktów na dany towar w tym czasie to system wybierze ten który mu najbardziej odpowiada na podstawie algorytmu :

• jeżeli kontrakt przypisany jest do sklepów które są hurtowniami to taki kontrakt jest nadrzędny

• kontrakt krótkookresowy ( kontrakty z datą początkową i końcową ) ma przewagę nad kontraktami długookresowymi ( w systemie są to tzw. kontrakty ciągłe )

• następnym warunkiem jest cena z kontraktu – wybierana jest ta pozycja która ma najlepszą cenę

Zmienione ceny są zapamiętywane, więc po następnym wejściu do modułu system wyświetli już zmienione ceny lub wyliczone wg algorytmu:

• jeżeli użytkownik zmieniał ceny dla towaru w module okna wyceny to te dane są zapisywane mw kontrakcie przy towarze i przy ponownym wejściu do modułu zostaną wyświetlone te zmienione ceny

• jeżeli towar nie był jeszcze zmieniany ( np. powstał nowy kontrakt ) ale już wcześniej istniał kontrakt zatwierdzony w module wyceny i ceny zostały zrealizowane do bazy cen centralnych, to procedura obliczy jakie są marże na tym towarze w bazie cen i takie marże zaproponuje w module wyceny.

• Jeżeli nie jest spełniony żaden z powyższych przypadków system zaproponuje marże w module okna wyceny wzięte z marż proponowanych zdefiniowanych w drzewiastym katalogu kategorii. Przy obliczaniu ceny sprzedaży uwzględniana jest także polityka zaokrągleń.

Dkwk.png

Do każdej kategorii możemy przypisać 6 poziomów marż ( klawisz 'm' ).

- Poziom -1

- Poziom 0

- Poziom +1

- Poziom +2

- Poziom +3

- Marża Hurtowa

W ten sposób ustalamy marżę dla danej kategorii.

Dkwk1.png

Do każdej kategorii możemy przypisać odpowiedni plan marż, który to plan będzie determinował nam sposób wyliczania marż w dokumencie wyceny ( chodzi o to że każdy plan dotyczy konkretnego okresu analitycznego , w związku z tym możemy planować marże na podstawie rozchodu z tego okresu ). Jeżeli w sieci działa również moduł planowania marż na sklepy to powiązanie powstanie automatycznie w momencie obsługi tego modułu ( patrz instrukcja do planowania marż na sklepach ), czyli ręczne przypisywanie tego można pominąć .

Przypisania tego dokonujemy w katalogu kategorii:

Dkwk2.png

Po wybraniu odpowiedniego planu zostanie on przypisany do wszystkich zaznaczonych kategorii. Następnie po przypisaniu planów marż do kategorii możemy przepisać marżę Poziomu 0 do kategorii. Co spowoduje nam ustawienie na kategorii tej wartości wyciągniętej z planu i przepisanie jej do Poziomu 0 marży w kategorii. ( W katalogu kategorii F2->Menu->Kategoria->przypisanie marży zero z planów marż ) Na potrzeby dokumentu wyceny należy przypisać jeszcze którym typom cen będzie odpowiadał dany poziom marży . Wykonujemy to w :

Dkwk3.png

Następnie ustawiamy że dany typ cenowy będzie miał odwzorowanie poziomu marży przypisanej w kategoriach :