Rozrachunki1
Rozrachunki z kontrahentami
1. Wstęp
W systemie hipermarket dostępny jest moduł rozrachunków z kontrahentami. Do rozrachunków z kontrahentami dodawane są następujące dokumenty występujące w systemie hipermarket: faktury zakupowe (FVZ), faktury sprzedażowe (FVH) do WZ, faktury usługowe(FVU), faktury RR (FVRR). W rozrachunkach dodatkowo można wprowadzać faktury kosztowe.Dokumenty z systemu hipermarket trafiają automatycznie do modułu rozrachunków. Przy konfiguracji z centralą możliwe jest zbieranie danych (faktur) ze wszystkich sklepów i rozliczanie ich wspólnie. Rozliczanie płatności odbywa się na zasadzie wystawiania odpowiednich dokumentów płatności takich jak: dokumenty bankowe polecenie przelewu i wyciąg bankowy, dokumenty kasowe KP i KW, kompensaty należności z zobowiązaniami oraz dokumentem inna forma płatności. Przy płatnościach dokumentami bankowymi w module wprowadzono możliwość prowadzenia kilku kont bankowych.
Pojedynczy dokument do rozliczenia jest zapisywany jako transakcja, która może składać się z kilku dokumentów. Np. Kilka dokumentów PZ + faktura zakupowa + korekta na minus, wtedy kwota do rozliczenia takiej transakcji jest pomniejszana o fakturę korygującą. Jest też możliwość, żeby faktury korygujące występowały jako oddzielne transakcje.
Główny katalog rozrachunków :
Przy wejściu do modułu rozrachunków jest ustawiany domyślny raport na pokazywane dokumenty. Parametry raportu są pokazywane w prawym górnym rogu okna. Parametry te są następujące: wszyscy kontrahenci, zakres dat dokumentów do dnia dzisiejszego, tylko transakcje nierozliczone, brak jest filtra na termin płatności oraz pokazywane są zobowiązania wobec kontrahentów i należności od kontrahentów. W lewym rogu natomiast są pokazywane szczegóły transakcji, która jest podświetlana przez belkę. Kolumna DO_ZAPŁATY pokazuje kwoty ujemne i dodatnie. Kwoty dodatnie są to transakcje, które są należnościami od kontrahentów, natomiast kwoty ujemne to zobowiązania wobec kontrahentów.
Widoczne z lewej strony kolumny S i T oznaczają odpowiednio:
W kolumnie S:
N – oznacza nie rozliczoną transakcję
Z – oznacza rozliczoną transakcję
W kolumnie T:
X – transakcja po terminie zapłaty
Puste pole – transakcja w terminie zapłaty
W module rozrachunków wszystkie dostępne funkcje są dostępne w menu które
uruchamiamy klawiszem funkcyjnym F2.
2. Omówienie poszczególnych funkcji.
Operacje podstawowe:
S – szukanie po indeksach i polach w bazie
O – sortowanie po indeksach
CTRL+ S – szybkie wyszukiwanie po aktualnym indeksie (Kolumna po aktualnym indeksie jest
podświetlona na jaśniejszy kolor)
CTRL+ O – szybka zmiana o kolejny dostępny indeks
F4 – filtr/raport wierszy widocznych w widoku
F5 – proste wyszukiwania widocznych danych
F6 – eksport widocznych danych do pliku, na email, drukarkę
F7 - funkcje statystyczne dostępne w ostatnim widocznym wierszu
F8 – filtr widocznych kolumn (możliwość wyłączania z widoku, ustawienie kolejności oraz
szerokości)
F9 – wydruk graficzny bieżącego widoku na drukarkę do drukowania metek
F10 – wyjście z modułu rozrachunków
Funkcje specyficzne:
R- raport wyświetlanych rekordów.
Dostępne są następujące właściwości raportu: