Utargi kasjerskie
Moduł utargi kasjerskie służy do rozliczania kasy i kasjerów. W zależności od konfiguracji modułu, niektóre wartości możemy modyfikować ręcznie, zablokować edycję lub połączyć obie opcje. Widok katalogu utargów kasjerskich jest w pełni konfigurowalny i zależny od preferowanych przez nas ustawień.
- Opis widocznych kolumn:
- Data - data utargu;
- + w raporcie: R-raport zmiany; A-anulowany; K-raport kasa; Y-wyplata po dacie
- Nazwisko i imię - dane kasera
- Gotówka - ilość gotówki w utargu
- Raport zmian - kwota na raporcie zmianowym
- Nr kasetki - numer kasetki
- Nrrap - numer raportu
- Nr - numer utargu kasjera
- UID - identyfikator kasjera
- K. pob - Kasa pobrała
- K. zwr - Kasa zwróciła
- Wystawienie nowego utargu kasjerskiego:
Przechodzimy do modułu utargów: Katalogi → Kasjerzy → Utargi kasjerskie. Aby wystawić nowy utarg kasjerski klikamy na klawiaturze klawisz INSERT i wybieramy odpowiedni dzień oraz kasjera.
Po wybraniu powyższych opcji zatwierdzamy operację klawiszem ENTER, utarg zostanie automatycznie wygenerowany na podstawie danych sprzedażowych z kasy.
Aby poprawić wybrany utarg kasjerski odnajdujemy go na liście i wybieramy klawisz P.
Moduł utargi kasjerskie pozwala nam także automatycznie wygenerować dokumenty KP/KW. Aby to zrobić zaznaczamy spacją wygenerowany utarg, klikamy klawisz G, po czym system zapyta, czy wygenerować dokumenty. Zatwierdzamy, dokumenty się wygenerują.
ID utargu oraz numer korekty
W katalogu utargów kasjerskich pojawiają się dwie nowe kolumny: "id korygowanego" - czyli id utargu, którego korektą jest obecny rekord oraz "Nr kor" - czyli nr korekty. W celu stworzenia korekty należy zamknąć utarg. Pojawia się również możliwość konfiguracyjnego ustawienia blokady zamknięcia oznacza to, że przy różnicy wyniku w określonych polach zamknięcie jest niemożliwe i trzeba utarg poprawić (jeśli ta opcja jest włączona, to pojawi się stosowny komunikat przy niespełnieniu warunku do zamknięcia).
Zamknięty utarg, który chcemy skorygować
Po zamknięciu stojąc na utargu, który chcemy skorygować wciskamy "ctrl + k" bądź też z poziomu menu F2 -> operacje -> korekta utargu. Przy edycji uzupełniamy już tylko kolumnę "po korekcie" wpisując tam wartość, do której chcemy skorygować np.: Wpłata inna ma wartość korygowaną 44, a w pole po korekcie wstawiamy 31 to wartość tego pola na korekcie będzie wynosiła -13. W przypadku zamknięcia korekty należy spełnić wcześniej wspomniany warunek jak na zamknięciu utargu. Podczas tworzenia korekty wartość kolumny: wartość korygowana jest wartością sumy z dokumentu i jego wszystkich poprzednich korekt. Po wyjściu z korekty już nie ma widoku zawierającego trzy kolumny i wartość po korekcie do edycji stanowią kolumny jak w utargu, a w polu zatwierdzono jest tylko różnica o ile skorygowano dokument. Możemy konfiguracyjnie ustawić określone pole utargu (np. 'Różnica KF'), na którym ma być koniecznie wartość zero, gdyż bez tej wartości nie da się zamknąć utargu jedynie osoby z określonym uprawnieniem (1350) będą mogły zamykać takie utargi.