Remanenty
Moduł inwentaryzacyjny składa się z dwóch programów:
- programu głównego - działającego na serwerze
- programu spisującego działającego na komputerach spisowych
Komputer spisowy to dowolny PC z kartą sieciową i dyskiem twardym min 8GB z zainstalowanym systemem Linux. Remanent możemy przeprowadzić również za pomocą inwentaryzatorów ETROLOGIC SCANPAL, SYMBOL, CipherLab, Psion, oraz dowolnym z Windows CE lub na komputerach kasowych. Program główny ma na celu przetworzenie i przygotowanie katalogu towarowego do remanentu na podstawie wybranych grup i działów towarowych, agregację danych z komputerów spisowych oraz rozliczenie inwentaryzacji poprzez wygenerowanie dokumentów inwent+ i inwent- (PWRI/RWRI), korygujących stany komputerowe po zamknięciu sklepu wg stwierdzonego, faktycznego stanu na sklepie.
Możliwy sposób otwarcia remanentów:
- Zaczynamy remanent po skończonej sprzedaży ale przed zakończeniem dnia w programie. W takim wypadku użytkownik może zacząć remanent i spisywanie towarów, ale z rozliczeniem musi poczekać a zakończenie dnia lub wymusić zakończenie dnia z menu Narzędzia=>zamknięcie Dnia. Po zamknięciu dnia można zakończyć remanent i przejrzeć niedobory/nadwyżki przed wygenerowaniem dokumentów remanentowych. Zamknięcie dnia jest konieczne do tego by system zaktualizował stany towarowe, na podstawie których są obliczane niedobory/nadwyżki w stosunku do ilości wpisanych w remanencie.
- Zaczynamy remanent z rana przed rozpoczęciem sprzedaży i przyjęć dokumentowych. Chcemy szybko policzyć asortyment z konkretnego działu, grupy, kategorii, itp. i od razu rozliczyć. Zaczynamy remanent, spisujemy towary i po zakończeniu możemy od razu zamknąć remanent oraz wygenerować dokumenty. System weźmie wówczas do porównania stany z końca poprzedniego dnia.
Rozpoczęcie inwentaryzacji:
Rozpoczęcie inwentaryzacji:
rmt
- otwieramy nowy remanent klawiszem Ins
- wybieramy typ inwentaryzacji: kontrolna, zdawczo-odbiorcza
- wpisujemy godzinę rozpoczęcia inwentaryzacji
- osoby odpowiedzialne materialnie
- wybieramy działy i grupy towarowe do remanentu - możemy wybrać określony dział towarowy lub wszystkie towary w sklepie. Z poziomu administracyjnego mamy dodatkową opcję wyboru wykluczającego czyli wskazać działy, bądź kategorie, które nie będą w tej inwentaryzacji uczestniczyły
- zakładamy grupy spisowe tzn. wpisujemy do programu nazwiska poszczególnych komisji spisowych i jeśli robimy spis na komputerach to musimy skopiować na nie dane o towarach. Można to zrobić za pomocą sieci - logujemy się na komputerze spisowym i robimy to klawiszem C
- rozstawiamy komputery spisowe na stanowiskach, otwieramy kolejne pola spisowe i rozpoczynamy spis